Aranżacja lokalu dla przyszłego najemcy bez odwrotnego obciążenia
Wynajmujący, dostosowując własny lokal do potrzeb najemcy, nie działa wobec niego jako główny wykonawca, gdyż jest głównym beneficjentem tych usług. Prace budowlane, dla których obowiązek podatkowy powstał przed 1 listopada 2019 r., realizowane na rzecz właściciela nieruchomości, powinny więc podlegać rozliczeniu według zasad ogólnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 lutego 2020 r. (III SA/Wa 1615/19).
Działalność spółki polega na wynajmowaniu należących do niej powierzchni biurowych. Każdorazowo przedmiot najmu wymaga dostosowania do potrzeb klienta, co skutkuje wykonaniem prac wykończeniowo-aranżacyjnych w zakresie uzgodnionym przez strony w umowie. Wynajmujący zleca przeprowadzenie prac, natomiast koszty, w formie przedpłaty albo podwyższonego okresowo czynszu, pokrywa najemca. Realizacją remontów zajmują się niezależne względem spółki firmy budowlane, które za swoje usługi wystawiają spółce faktury VAT.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym możliwości odliczenia VAT z faktur za prace wykończeniowo-aranżacyjne (w stanie prawnym przed 1 listopada 2019 r., czyli w trakcie obowiązywania tzw. odwrotnego obciążenia na usługi budowlane). Zdaniem spółki wybrane przez nią firmy budowlane nie działają w charakterze podwykonawców, ponieważ sama spółka nie działa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta